برنامه دو روزه پانا در رشت
نویسنده : روابط عمومی پانا
تاریخ :2017/10/30
تعداد دیده شدن : 2858

برنامه دو روزه پانا در رشت

 

شرکت پیشتازان فناور پانا، با توجه به اهمیت امر آموزش و معرفی هرچه بهتر مباحث فنی و کاربردی شبکه با زبانی ساده و قابل درک برای همکاران، فروشندگان و عموم علاقه مندان در اقصی نقاط کشور، سمینار معرفی کالاها و قابلیت های دو برند مهم در امر شبکه و ذخیره سازی یعنی کیونپ و انجنیوس، و با یاری مجموعه کادوس در شهر رشت با حضور بیش از 100 میهمان که متشکل از اعضای اتحادیه عکاسان و فیلم برداران، دوایر دولتی، فروشگاه ها و توزیع کنندگان معتبر در سطح شهر و علاقه مندان به مباحث شبکه و ذخیره سازی بودند برگزار نمود. رئیس محترم اتحادیه آقای ویشگاهی و هیئت مدیره، رئیس اتاق اصناف، نماینده اصناف جناب آقای اصغریان، رئیس پلیس فتای رشت جناب آقای محمدخانی نیز از جمله میهمانان ویژه این مراسم بودند.

پس از قرائت آیاتی از قرآن کریم و پخش سرود جمهوری اسلامی ایران، جناب آقای فرامرز دهدار ریاست محترم مجموعه کادوس با خوشامد گویی به میهمانان، سخنانی در معرفی هر چه بهتر مجموعه کادوس ایراد نمود.

در ادامه آقای لطیفی مدیر مارکتینگ شرکت پانا پشت تریبون حاضر شد تا به معرفی مجموعه و ترسیم اهداف و چشم اندازهای این شرکت بپردازد. او ابتدا با اشاره به سابقه مجوعه گفت که شرکت پیشتازان فناور پانا که در ابتدا کار خود را با یک فروشگاه در بازار رضای تهران آغاز کرده است، طی 18 سال فعالیت مستمر با کمک تیم فنی مهندسی کارآمد، سهولت بخشیدن به دسترسی مصرف کنندگان، توانسته تا به امروز از پیشتازان بازار در ارائه جدیدترین محصولات در حوزه آی تی باشد.

او ارائه کالاهای با کیفیت، سرویس و پشتیبانی مناسب، اعتماد متقابل، و راستی در عملکرد و تجارت را به عنوان چهار رُکن اصلی شرکت نام بُرد. سپس به معرفی دو دسته بندی اصلی در سبد کالاهای شرکت پرداخت: دسته بندی اول "لایف استایل"، با زیرشاخه ای تحت عنوان گیمینگ که اساسا کالاهای زندگی مُدرن روز را تشکیل می دهند و دسته بندی دوم "انترپریز" نیز در دو زیر شاخه ذخیره سازها، و شبکه و وایرلس، مربوط به کالاهای حرفه ای و تخصصی در امر شبکه هستند. از برندهایی چون رپو، ریزر و مایکروسافت به عنوان برندهای لایف استایل مجموعه پانا و از وسترن دیجیتال، کیونپ و انجنیوس در دسته بندی انترپریز می توان نام برد. او سپس به برخی از گواهی ها و مجوزهای رسمی و معتبر اخذ شده توسط شرکت پانا نام برد که از میان آن ها می توان به گواهی سازمان حمایت از مصرف کنندگان، سازمان تنظیم مقررات رادیویی، عضویت اتحادیه فن آوران رایانه، عضویت نظام صنفی رایانه و عضویت شورای عالی انفورماتیک ایران اشاره کرد.

ایشان سپس به برنامه های آموزشی شرکت پانا در راستای ارتقا سطح دانش فنی همکاران و علاقه مندان پرداخت و اشاره داشت که این مجموعه به طور مرتب کلاس های آموزشی برای همکاران، نمایندگان، دوایر دولتی و شرکت ها و علاقه مندان به مباحث تخصصی و کاربردی شبکه و ذخیره ساز برگزار می کند و در شهرهای مختلف کشور نیز اقدام به برپایی همایش های تخصصی و کارگاه های آموزشی می نماید.

او در ادامه با اشاره به اهمیت ارائه راهکار در زمینه محصولات شبکه، از راه اندازی واحد پروژه در شرکت پانا خبر داد و گفت که این مجموعه دیگر به فروشِ صرف در زمینه کالاهای شبکه محدود نخواهد بود و توانایی ارائه راهکار، طرح سناریو بر اساس اقتضای هر پروژه، و نصب و راه اندازی کالاهای شبکه را داراست. سپس به معرفی اجمالی مراکز گارانتی در سراسر کشور اشاره کرد که در استان های تهران، خراسان رضوی، آذربایجان شرقی، فارس، مازندران و اصفهان قرار دارند. او همچنین از برنامه شرکت برای راه اندازی مراکز گارانتی در دیگر استان های کشور خبر داد و در نهایت به پشتیبانان فروش در شهرهای اصفهان، یزد و اهواز اشاره کرد.

پس از معرفی شرکت پانا، ارائه محتوای تخصصی و کاربردی مبحث ذخیره سازی با سخنرانی آقای متوسل مدیر فنی شرکت پانا آغاز گشت. او به مبحث همبندی (Raid) که از اساسی ترین مفاهیم در امر ذخیره سازی محسوب می شود پرداخت و در ابتدا به اهمیتِ این مفهوم اشاره کرد و گفت که نیاز مبرم به افزایش فضای ذخیره سازی روز به روز در حال افزایش بوده و در عین حال اهمیت حفظ و حفاظت از اطلاعات در شبکه شایان توجه ویژه است. او اشاره داشت که در فضایی که ده ها و بلکه صدها ترابایت ظرفیت برای ذخیره سازی نیاز است، استفاده از هارد دیسک های کم تعداد با ظرفیت بالا چندان مقرون به صرفه نیست، و همچنین در صورتی که یکی از هاردها دچار مشکل شوند، خطر از دست دادن فایل های ذخیره شده در شبکه وجود خواهد داشت، و در همین نکته است که اهمیت بالای استفاده از همبندی ها نهفته است. اشاره به مفاهیم DAS/NAS/SAN، هارد های SSD، هارد درایوهای خارجی و داخلی (Internal&External) و معرفی برندهایی چون EMC2/Netgear/QNAP/Seagate و WD از جمله مباحث اشاره شده در این قسمت از برنامه بود.

ایشان در ادامه به معرفی مفوم همبندی، پَریتی (ParityMirroring و معرفی انواع همبندی از جمله همبندی 0، 1، 10، 5، 50 و 60 پرداخت.

در بخش دوم از معرفی مفاهیم و امکانات ذخیره سازهای کیونپ، آقای علیجانی رئیس هیئت مدیره شرکت پانا پُشت تریبون حاضر شده و معرفی و بررسی قابلیت ها و امکانات ذخیره سازهای کیونپ را به سمع و نظر میهمانان رسانید. از جمله مباحث اشاره شده طی این بخش از برنامه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

سیستم نام گذاری کالاهای کیونپ، سیستم عامل QTS و قابلیت های آن، روش های ذخیره سازی و اشتراک گذاری فایل ها، پشتیبان گیری (backup) و بازیابی یا ریکاوری اطلاعات، اپلیکیشن های Photo Station, Music Station و Video Station و سایر اپلیکیشن های کاربری بر روی گوشی های همراه، تکنولوژی QvPC، مکانیزم Qtire برای بهینه سازی مصرف ذخیره ساز از هارد درایوها و همبندی VJBOD اشاره کرد. همچنین ایشان در نیمه دوم از پرزنتِیشن خود به مباحثی کاربردی چون رابط Thunderbolt، مفاهیمی چون IoT و IFTTT، ابزار Qsirch برای جست و جوی فایل ها و اپلیکیشن Surveillance Station پرداخت. در پایان این بخش از سمینار نیز به مفاهیم عمیق تر و تخصصی تری اشاره شد که TLER و ERC، روش عملکرد Dedublication در فشرده سازی اطلاعات، مباحث مجازی سازی و برنامه Virtualization Station، ODX، پروتکل iSCSI، سیستم دوال کنترلر Active-Active، مقایسه دو سیستم عامل QTS و QES، و در نهایت روش های افزایش فضای خام هارد از طریق نصب افزونه (enclosure) های کیونپ از آن جمله هستند.

پس از زمان استراحت و صرف میان وعده توسط میهمانان برنامه، نوبت به سخنرانی آقای ویشگاهی ریاست محترم اتحادیه عکاسان و فیلم برداران استان گیلان رسید. ایشان پس از ابراز خرسندی از همکاری مجموعه های کادوس و پانا برای برگزاری این سمینار، به اهمیت امنیت و حفاظت از اطلاعات شخصی فعالان عرصه عکاسی و فیلم برداری اشاره نمود. ایشان اذعان داشت که شیوه های سنتی بایگانی اطلاعات و آرشیو دیگر قدیمی شده اند و باید به دنبال راه های مدرن تر و بهینه تر بود. ایشان بحث امنیت و حفاظت از اطلاعات شخصی مشتریان که نزد عکاسان و فیلم برداران می باشد را مهم ترین استراتژی صنف دانسته و اشاره کرد که بخش زیادی از حجم شکایات از اتحادیه به علت از بین رفتن اطلاعات و فیلم های مشتریان می باشد، و در نتیجه روش های حرفه ای کیونپ در ذخیره سازی، پشتیبان گیری و بازیابی اطلاعات اهمیت بسیار بالایی دارد. ایشان اهمیت این سمینار را به منزله آغاز همکاری های بیشتر با شرکت پانا دانسته و سطح فنی و دانش تخصصی کادر این شرکت را تحسین نمود. ایشان همچنین بیان کرد که این جلسه و این همکاری، اتفاق خوبی برای رشد فعالیت صنف، حفظ اطلاعات صوتی و تصویری و ذخیره سازیِ تحت شبکه برای عکاسان فیلم بردارانی دانست که با حجم بسیار زیاد، و در عین حال بسیار حساس از فایل های رسانی ای در ارتباط هستند. او در پایان سخنان خود بار دیگر بر اهمیت آموزش و ارتقا سطح دانش فنی در این زمینه تاکید نمود.

پس از صحبت های ایشان، سمینار با معرفی مفاهیم شبکه و پرداختن به تجهیزات وایرلس ادامه یافت. این بخش از برنامه که به برند انجنیوس اختصاص داشت توسط آقای علیجانی و با پرداختن به قابلیت های کاربردی و مفید تجهیزات وایرلس آغاز شد که از میان آن ها می توان به مواردی چون Fast Roaming، Beamforming، Band Steering، Mesh و Green Mode اشاره کرد. در ادامه ایشان به معرفی کمپانی انجنیوس پرداخت. او اشاره کرد که این کمپانی سابقه ای بالغ بر 18 سال در زمینه تجهیزات وایرلس و ارتباطات بی سیم رادیویی RF داشته و در کشورهایی چون تایوان، سنگاپور، امارات متحده عربی، هلند، کانادا، و در کالیفرنیا و فلوریدای آمریکا دفتر فعال دارد. ایشان از مواردی چون پوشش وسیع سیگنال، دارا بودن استانداردهای جهانی، گارانتی معتبر، روش های ساده در پیاده سازی شبکه، اقتصادی بودن کالاها و راهکارها و امکان پشتیبانی از 5000 اکسس پوینت و 10000 کاربر بدونِ نیاز به صرف هزینه اضافی به عنوان امتیازات ویژه این کمپانی نام برد که آن را در برابر برندهای رقیب به گزینه ای ایده آل تبدیل می کند. همچنین به اهمیت آموزش در شبکه برای این کمپانی، و معرفی دوره ها و گواهی های ENA یا EnGenius Network Associate و ESS یا EnGenius Solution Specialist اشاره نمود.

بخش شبکه در سمینار با اشاره به مباحث و مفاهیم زیر پایان یافت:

معرفی قابلیت ها و ویژگی های سری EnTurbo، معرفی سری کالاهای نوترون و الکترون، معرفی اکسس پوینت های انجنیوس برای محیط های داخلی و خارجی، لوازم PoE مانند آداپتور و انژکتور، آنتن های سکتور جهت افزایش بُرد وایرلس، تجهیزات سری خانگی EnMesh، کالای ESA برای محافظت از شبکه در برابر رعد و برق و نوسانات جریان برق، توصیف سناریوها به زبان ساده، معرفی سری کالاهای نوترون، اکسس پوینت های داخلی و خارجیِ انجنیوس در این سری، معرفی دوربین های مدار بسته همراه اکسس پوینت و کالاهای مناسب برای هتل ها و سازمان ها، اشاره به چند نمونه از فضاهای مختلف تجاری و اداری در طرح سناریو برای وایرلس و پروژه های مختلف، و در نهایت توضیح در رابطه با سوئیچ های شبکه.

پس از اتمام صحبت های آقای علیجانی در بخش شبکه، میهمانان به سالن نمایش کالاها هدایت شده و از نمونه کالاهای انجنیوس و کیونپ با حضور کادر فنی شرکت پانا و ارائه توضیحات فنی و پاسخ به سوالات، بازدید نموده و پس از صرف نهار برنامه روز اول شرکت پانا در شهر رشت به پایان رسید.

برنامه روز دوم آبان ماه که مانند سمینار با همکاری شرکت کادوس و در سالن این مجموعه در شهر رشت برگزار گردید، به وُرک شاپ انجنیوس اختصاص داشت و به طور اختصاصی با حضور بیش اش 25 نفر از شبکه کاران رشت، آی تی مَن های ادارات این شهر و نیروهای SI به آموزش مباحث شبکه پرداخت.

ارائه برنامه آموزشی در این وُرک شاپ توسط آقای قریب مدیر داخلی محترم انجنیوس در ایران به طور رسمی آغاز گشت.

او پس از معرفی کمپانی انجنیوس و برشمردن دلایل برتری آن نسبت به برندهای رقیب، و معرفی دوره های آموزشی رسمی این کمپانی تحت عناوین ENA و ESS، به آموزش و تشریح برخی مفاهیم اساسی کار با تجهیزات وایرلس انجنیوس پرداخت که از جمله آن ها می توان به وارد زیر اشاره کرد:

تکنولوژی های استراتژیکِ EnMesh و EnTurbo، روش های پیاده سازی Mesh، معرفی سری EnTurbo و ویژگی های آن، قابلیت هایی چون Band Steering، Beam Formaing، معرفی تجهیزات سری الکترون، تجهیزات خانگی سری EMR و سناریوهای کاربردی در نصب رادیوها.

پس از صرف میان وعده توسط میهمانان و معرفی اجمالی شرکت پانا و ترسیم اهداف، چشم اندازها و برنامه های این مجموعه توسط آقای لطیفی، نیمه دوم برنامه آموزشی آقای قریب آغاز شد. در بخش دوم ورک شاپ که به معرفی تجهیزات سری نوترون اختصاص داشت موارد زیر مورد توجه قرار گرفت:

کالاهای متعدد سری نوترون، اکسس پوینت های محیط های داخلی و خارجی در این سری، روش های کاربردی در سناریوها برای نصب و راه اندازی وایرلس، راهکارهای Mesh برای انبارها و محیط های صنعتی، محیط های توریستی، پارک ها و مراکز نظامی، رستوران ها، فرودگاه ها و مثال های دیگر. همچنین ایشان به سوئیچ های انجنیوس نیز پرداخته و مزایای رقابتی این کالاها را برشمرد که امکانات مدیریتی لایه دو، کیفیت و سرعت پورت ها، قابلیت PoE، استانداردهای بالا و امکان مدیریت شبکه از طریق نرم افزار ایزی مستر از آن جمله هستند. در ادامه ایشان به تشریح این نرم افزار و قابلیت های آن پرداخت و در نهایت نمونه های برجسته ای از پروژه های موفقیت آمیز انجنیوس را نیز برشمرد.

وُرک شاپ انجنیوس رشت در نهایت با صرف نهار و امضای گواهی رسمی انجنیوس برای گذراندن ورک شاپ به پایان رسید

MYMDsLoading
X
Close
MYMDsLoading