امنیت اطلاعات

چرا به AES نیاز داریم؟

در زندگیِ پُر تحرک امروز، تکنولوژی بی سیم "Wireless" همه جا مورد استفاده است. به کمک این تکنولوژی، ما هر کجا که باشیم به اینترنت متصل می شویم، گوشی های همراه و تبلت های خود را به سیستم های مختلف وصل می کنیم، از طریق گوشی خود به اینترنت گوش می دهیم و خیلی امور دیگر. چون استفاده از وایرلس بسیار رایج است، ما همیشه تصور می کنیم که حتما امن و مطمئن هم هست. ما هر روز برای اموری شخصی و حساس مانند وارد کرد رمز عبور، ارسال فایل های خصوصی، و اشتراک گذاریِ اطلاعات حرفه ای و کاری از آن استفاده می کنیم. اما حقیقت این است که هر نقطه از اتصالاتِ بی سیم، آسیب پذیر است و بدونِ استفاده از امکانات امنیتیِ مناسب، اطلاعات و فایل های شما همیشه در خطر خواهد بود.

شرکت Microsoft کیبوردهایی تولید کرده است که با استفاده از یک استاندارد پیشرفته در رمزنگاری موسوم به AES، از اطلاعات شما محافظت می کند. هنگامی که یک رمز عبور شخصی را تایپ می کنید، "AES Encrypt" پیش از آنکه دستور هر کلید را به سیستم شما مخابره کند، آن را به شیوه بخصوصی رمزنگاری می نماید.

از جمله محصولات شرکت مایکروسافت که از استاندارد AES بهره می برند می توان به مدل های زیر اشاره کرد:

Microsoft Wireless Desktop 850

Microsoft Wireless Desktop 900

Microsoft Wireless Blue Track 2000

Microsoft Wireless Comfort Desktop 5050

AES چیست؟

AES یا Advanced Encryption Standard یک استاندارد پیشرفته برای رمزنگاریِ اطلاعاتِ الکترونیک می باشد. این استاندارد که توسط انستیتو ملیِ استادارد ها و تکنولوژی موسوم به NIST در سال 2001 بنا نهاده شده است، با بسیاری از سیستم ها در سراسر دنیا سازگار شده تا از اطلاعات شخصی و حساس محافظت کند.

   

   

   

چرا برای یک کیبورد وایرلس به AES نیاز داریم؟کیبوردهای وایرلس اطلاعات را در هوای اطراف شما و بدون استفاده از سیم و کابل مخابره می کنند، این امر اطلاعات را در خطر دسترسیِ دیگران قرار می دهد. بدون بهره گیری از امنیت لازم، یک هکر یا دزد سایبری می تواند از طریق کلیدهایی که روی کیبورد فشار می دهید، به رمز عبور، ایمیل، حساب بانکی و اطلاعات ارزشمند و شخصیِ شما دسترسی پیدا کند.

 

چه امکاناتِ دیگری هستند که به امنیتِ AES کمک کنند؟

برای اینکه دیگران نتوانند به الگوی رمزنگاریِ به کار رفته در کیبورد شما دست یابند، مایکروسافت یک برنامه نوشته است که پس از نصب کیبورد، راه دستیابی به کلید رمزنگاریِ شما را می بندد. همچنین این استاندارد از کُدهای اتفاقی "Random" و شناسنده های منحصر بفرد و متفاوت برای هر بار مخابره اطلاعات استفاده می کند تا از حمله های بعدی به اطلاعات خصوصیِ شما جلوگیری کند.

آیا اگر از AES استفاده کنیم، امنیتِ سیستم ما صددرصد تضمین خواهد بود؟

AES یکی از امن ترین و مطمئن ترین استانداردهای رمزنگاری برای اطلاعات الکترونیکی در سراسر دنیا می باشد. البته، هنگامی که پای امنیت در میان باشد، هیچ وقت نمی توان صددرصد به همه چیز مطمئن بود. پیشنهاد ما این است که در کنار استفاده از کیبوردهای مجهز به AES، از رمز عبورهای قوی و پیچیده استفاده کنید، نرم افزارهای خود را مدام به روز نگاه دارد و موارد امنیتی را همیشه رعایت نمایید.

   

  • 1395/05/27

مقاله

آخرین اخبار

برنامه دو روزه پانا در رشت

برنامه دو روزه پانا در رشت

  شرکت پیشتازان فناور پانا، با توجه به اهمیت ام...

سمینار اصفهان، هتل آسمان

سمینار اصفهان، هتل آسمان

برند "اینجینیِس" (EnGenius) در بازار تجهیزات شبکه ...

سمینار کیونپ هتل آزادی

سمینار کیونپ هتل آزادی

     تیم خاور میانه کمپانی کیونپ در راستای ...

سمینار انجینیِس

سمینار انجینیِس

چهارشنبه 20 بهمن ماه 1395 سمینار تخصصی کمپانی EnGe...

سمینار تبریز

سمینار تبریز

کمپانی کیونپ، برند بزرگ ذخیره‌ ساز‌های تحت شبکه، د...