نقد و بررسی

 

با وجود چندین ترابایت عکس، ویدئو و فایل های مختلف که در پنج سیستم پخش شده است، احتمالا من یک کاندیدای ایده آل برای داشتنِ یکی از این هارد های NAS هستم. در نتیجه زمانی که هارد تحت شبکه ی جدید WD مدل My Cloud EX2 Ultra را روی میز خودم داشتم، می توانید تصور کنید که چقدر هیجان زده بوده ام.

ما همه به Cloud EX2 بسیار علاقه مند بوده ایم، یک انتخاب بسیار سریع و راحت برای کسانی که می خواستند به ذخیره اطلاعات در شبکه های خانگیِ خود نظم بدهند و محصول جدید EX2 Ultra نیز تقریبا همان است! شما همان محفظه را خواهید داشت، و چراغ های LED که وضعیت درایورهای هارد را نشان می دهند.

 پُشت دستگاه یک پورت شبکه گیگابیتی قرار دارد که درایو را به شبکه خانگیِ شما متصل می کند، و همینطور دو عدد پورت USB. از طریق این پورت می توان یک هارد اکسترنال را جهت افزایش حافظه بیشتر به EX2 Ultra استفاده کرد و یا می توان NAS خود را به یک سیستم چاپگر متصل نموده و پرینتر را تحت شبکه استفاده نمود. Ultra از پردازنده دو هسته ای 1.3GHz استفاده می کند که کمی سریع تر از EX2 می باشد. همچنین مقدار RAM دستگاه دو برابر شده و به 1Gb ارتقا یافه است. (که تغییر پردازنده و حافظه آن باعث می گردد که تعداد کاربران بیشتری را پشتیبانی کند و سرعت کپی و پشتیبان گیری افزایش پیدا کند.)

نصب EX2 Ultra به طرز دلپذیری ساده ست. کافی ست سرور خود را روشن کرده و از طریق پورت Ethernet به شبکه خانگیِ متصل کنید. درایو به سادگی در شبکه شما نمایش داده می شود، هم در مرورگر اینترنتی و هم در جست و جوی Apple's OS X، قابل دیده شدن است و می توانید در نهایت آسودگی فایل های خود را درون هارد بریزید. این NAS دارای DLNA است و از Plex نیز پشتیبانی می کند، در نتیجه فایل های صوتی و تصویری که درون هارد می ریزید از طریق اپلیکیشن هایی که از Plex استفاده می کنند، قابل پخش هستند، همینطور از طریق برنامه های نمایش مدیا و وسایلی مانند Roku، Apple TV و کنسول های بازی.

اگر قصد دانلود برنامه یا ساختِ یک اکانتِ WD داشته باشید، EX2 Ultra دارای تعدادی امکانات اضافی و Cloud محور است. در میان آنها My Cloud محبوبِ من است. این برنامه به شما دسترسیِ از راه دور را می دهد.

فریبندگیِ "personal Could" یا فضای ابریِ شخصی واقعا قوی ست. اما اینکه فقط زمانی که به اینترنت متصل هستم بتوانم به تصاویر خام خود بر روی هارد دسترسی داشته باشم منظره نومید کننده ایست. فقط باید به MyCloud، وبسایت WD بروم و لاگین کنم تا بتوانم هرچه که روی درایور ذخیره کرده ام را ببینم. هرچند کمی سخت است، اما در نهایت راه قابل دسترس و مناسبی ست. این که بتوان یک فایل را به صورت اتوماتیک از یک سیستم ریموت با NAS همگام (Sync) کرد امکانِ خوبی ست، کاری که بسیاری از سِروهای NAS دیگر نیز انجام می دهند.

دست کم EX2 Ultra مرا از پرداخت های ماهیانه خلاص می کند، هزینه هایی که اگر می خواستم این حجم از اطلاعات را روی سِرورهایی مثل Dropbox ذخیره کنم، باید پرداخت می کردم. البته من یک نسخه از اطلاعات خود را روی اکانت Crashplan ذخیره کرده ام که برای اطمینانِ بیشتر برایم حکم یک بک آپ را دارد، اگربرای چنین احتمالاتی از پیش آماده باشید، دسترسیِ مناسب و راحت به فایل ها و اطلاعات شخصی امکانِ خیلی خوبی ست.

می توان از این نکته چشم پوشی کرد که هرچند EX2 Ultra نسبت به مدلِ قبلیِ خود یک پیشرفت محسوب می شود، همچنان در مقایسه با سرورهایِ NAS برندهایی مانند Synology و QNAP دچار لگ و تاخیر است، همینطور از لحاظ امکانات، عملکرد و حجم App هایی که پشتیبانی می کند. اما EX2 Ultra برای عموم مصرف کننده گان کمی راحت تر و دارای رابط کاربریِ دوستانه تری است. البته قیمتش نیز از رقبایش به مراتب پایین تر است.

محصول EX2 Ultra دارای چند مدل است که عبارتند از: بدون هارد درایور (می توانید هارد خودتان را در آن قرار دهید)، و حجم های 4،6،8 و 12 گیگابایت. طبعا نسخه های دیگر همراه با دو عدد هارد Red همراه هستند، اما اگر مدلِ بدون هارد را تهیه کنید، می توانید به راحتی درب بالاییِ EX2 Ultra را باز کرده و یک هارد استاندارد SATA از برند دیگری را درون آن قرار دهید. مدل هشت گیگابایتی به طور پیش فرض از همبندی هاردها یا Raid 1 استفاده می کند، بدین معنی که شما به 4 گیگابایت از هارد درایو دسترسی دارید، اطلاعات شما روی نیمه ی دوم هارد Miror می شود و در نتیجه اگر یکی از هارد ها بسوزد یا مشکلی پیدا کند، شما اطلاعات خود را از دست نخواهید داد. می توانید همبندی درایوها را به Raid 0 تغییر دهید که در این صورت به تمام هشت گیگابایت هارد دسترسی خواهید داشت، اما از طرف دیگر ریسک از دست دادن اطلاعات بیشتر می شود.

اپلیکشن های تحت اندروید و iOS دارای سرویس های مفیدی هستند، هرچند من شخصا از آنها چندان استفاده نمی کنم. می توانید عکس ها و فیلم هایی که با گوشی همراه خود می گیرید را به طور خودکار روی هارد آپلود کنید، اما من با این که بگذارم سرویس های خود Apple و Google این امور را انجام دهند، کاملا راحت هستم. دانلود کردن فایل از درایور به گوشی همراه ساده است و می تواند مفید واقع شود، اما من همچنان برای اغلب نیازهایم به سرویس هایی مثل Dropbox و Google Drive رجوع می کنم. همچنین قابلیت Playback به ظرفیت های گوشیِ همراه شما محدود می شود، و این مسئله تا حد زیادی روی فایل های خام و فرمت های پیچیده ی رمزنگاریِ ویدئو ها که این همه برایم مهم بوده اند، تاثیر می گذارد.

بر اساس تجربه شخصی ام در استفاده از این هارد برای شبکه خانگیِ خود، باید بگویم که سرعت بسیار مناسبی داشته است.

 

برداشت یا کپی از کل یا بخشی از این متن بدون مجوز از شرکت پانا مجاز نمی باشد.

شرکت پانا

  • 1395/04/26

مقاله

آخرین اخبار

برنامه دو روزه پانا در رشت

برنامه دو روزه پانا در رشت

  شرکت پیشتازان فناور پانا، با توجه به اهمیت ام...

سمینار اصفهان، هتل آسمان

سمینار اصفهان، هتل آسمان

برند "اینجینیِس" (EnGenius) در بازار تجهیزات شبکه ...

سمینار کیونپ هتل آزادی

سمینار کیونپ هتل آزادی

     تیم خاور میانه کمپانی کیونپ در راستای ...

سمینار انجینیِس

سمینار انجینیِس

چهارشنبه 20 بهمن ماه 1395 سمینار تخصصی کمپانی EnGe...

سمینار تبریز

سمینار تبریز

کمپانی کیونپ، برند بزرگ ذخیره‌ ساز‌های تحت شبکه، د...