نقد و بررسی

Microsoft LifeCam Studio یک مدل ارتقا یافته از وِب کم LifeCam Cinema HD است، با کیفیت بالاتر و امکانات بهتر. ما با همراه باشید تا ببینید آیا این وب کم برای شما گزینه مناسبی است یا نه.

   

سخت افزار

تا آن جا که به دنیای وب کم ها مربوط می شود، Microsoft LfeCam Studio نمونه‌ای از یک محصول خوب و کامل است. فُرم این وب کم به مدل قبلی یعنی LifeCam HD 3000 بسیار شبیه است، اما برخی قسمت‌های پلاستیکی با فلز جایگزین شده و دو لبه کوچک هم در بالا و پایینِ وب کم تعبیه شده تا نورهای مزاحم از اطراف لنز داخل نشوند. همچنین پایه‌های وب کم نیز پیشرفت کرده‌اند و مثلا اگر بخواهید وب کم را روی مانیتور خود قرار دهید، پایه دوربین به خوبی روی سطح محکم و ثابت می‌شود. در نهایت لنز دوربین نیز تغییر کرده و تصاویر واضح‌تر و بهتری را ضبط می‌کند.

   

طبعا اولین چیزی که در مورد LifeCam Studio مورد توجه قرار می گیرد، استفاده از رزولوشن فوق العاده‌ی 1080p می‌باشد ( کیفیت LifeCam HD 3000 تنها 720p است)، اما پیشرفت این لنز صرفا از نظر میزان تفکیک نیست، بلکه لنز دوربین از لحاظ فیزکی نیز نسبت به لنز مورد استفاده در LifeCam HD 3000 دو برابر بزرگ‌تر است. مایکروسافت برای ارتقا کیفیت تصویر، به درستی لنز دوربین را در این مدل بزرگ‌تر کرده است، چرا که اساسا با افزایش ابعاد لنز، میزان دریافت نور بیشتر خواهد شد. در بالای وب کم نیز میکروفون قرار دارد، که نسبت به LifeCam HD 3000 دارای کیفیت صوتیِ بالاتری است. در نهایت یک دکمه نیز کنار میکروفون دیده می‌شود که توسط آن می‌توان گفت و گوی ویدئویی (Video Chat) را فعال کرد.

   

   

تجربه‌ی کار با وب کم، امکانات نرم افزاری

مایکروسافت همراه با LifeCam Studio نرم افزاری عرضه کرده است که توسط آن می‌توان وب کم را به طور کامل تنظیم کرد، هم‌چنین کارهایی مانند ضبط صدا و ذخیره تصویر نیز توسط این نرم افزار امکان پذیر است. هم‌چنین نرم افزار دارای جلوه‌های جالب و جذابی برای ویرایش عکس‌ها نیز هست که کار با آن‌ها تجربه‌ای سرگرم کننده خواهد بود. در مورد کیفیت ضبط ویدئو باید گفت که بی‌شک راضی کننده است، هرچند که میزان تفکیک برای ذخیره ویدئو با LifeCam Studio بر روی 720p تنظیم شده است (کیفیتی که بسیار مناسب اما نه ایده آل است) اما این را نباید فراموش کرد که با این وب کم می توان عکس‌هایی با کیفیت 1080p گرفت.

   

در مورد نرم افزار Live Messanger نیز حکایت همین است. تجربه استفاده از LifeCam Studio با این نرم افزار ارتباطی نیز لذت بخش است، هرچند کیفیت بر روی حداکثر 720p قفل شده، اما میزان شفافیت تصویر، کیفیت رنگ‌ها و وضوح نور در LifeCam Studio امتیاز بالایی می‌گیرد. برای دریافت بهترین و کامل ترین بهره وری از این وب کم، می‌توانید آن را با نرم افزارهای متنوعی امتحان نمایید. این نکته را نیز باید گفت که LifeCam Studio از نرم افزار SkypeHD پشتیبانی نمی‌کند، اگر مایل به استفاده از این نرم افزار هستید، باید سراغ مدل دیگری بروید.

   

کیفیت ضبط ویدئو در LifeCam Studio (حتی با وجود این که از میزان تفکیک 720p استفاده می‌کند) واقعا عالی است. مثلا در شرایطی که نور زیادی در محیط نیست، لنز وب کم هم‌چنان تصاویر را با جزییات بالا و رنگ‌های مناسبی ضبط می‌کند. با توجه به این که مایکروسافت از لنزهای بزرگ‌تر و تکنولوژی عمق رنگ (True Color) استفاده کرده است، کیفیت تصویر در LifeCam Studio در این رینج قیمتی نسبت به رقبای خود در درجه بالاتری قرار می گیرد. با توجه به این نکته که میکروفون در بالای وب کم قرار گرفته است، هنگام دریافت امواج صوتی اندکی دچار نویزهای ناخواسته می‌شود، اما در تجربه‌ی کار با وب کم، چنین نویزهایی به سختی حس می‌شوند و تاثیری منفی در عملکرد آن ندارند.

   

   

جمع بندی

با وجود این که Microsoft LifeCam Studio نسبت به رقبای خود (مانند Logitech C910) کمی گران است، اما کیفیت بالای ساخت وب کم و وضوح عالی تصویر، این میزان قیمت را توجیه می‌کند. کیفیت لنز وب کم به گونه‌ای است که حتی در نور متوسط نیز عملکرد بالایی دارد. میکروفون وب کم نیز مناسب است و هنگام چت کردن با آن مشکلی حس نخواهید کرد. شاید این که کیفیت LifeCam Studio روی کاغذ دارای میزان تفکیک 720p است، چندان شما را راضی نکند، اما استفاده از این وب کم در عمل نشان می‌دهد که دارای کیفیت و دقت بسیار بالایی است. اگر دنبال یک وب کم زیبا و جمع و جور با کیفیت صوتی تصویری بالا و پایه مناسب جهت نصب می‌گردید، Microsoft Lifecam Studio گزینه‌ی ایده آلی است.

   

نکات مثبت

کیفیت بالا حتی در محیط‌های کم نور

پایه‌ی انعطاف پذیر برای نصب وب کم روی سطوح مختلف

امکانات نرم افزاری

   

نکات منفی

اندکی گران قیمت

  • 1395/08/10

مقاله

آخرین اخبار

برنامه دو روزه پانا در رشت

برنامه دو روزه پانا در رشت

  شرکت پیشتازان فناور پانا، با توجه به اهمیت ام...

سمینار اصفهان، هتل آسمان

سمینار اصفهان، هتل آسمان

برند "اینجینیِس" (EnGenius) در بازار تجهیزات شبکه ...

سمینار کیونپ هتل آزادی

سمینار کیونپ هتل آزادی

     تیم خاور میانه کمپانی کیونپ در راستای ...

سمینار انجینیِس

سمینار انجینیِس

چهارشنبه 20 بهمن ماه 1395 سمینار تخصصی کمپانی EnGe...

سمینار تبریز

سمینار تبریز

کمپانی کیونپ، برند بزرگ ذخیره‌ ساز‌های تحت شبکه، د...